ZDROWIE i URODA

Na świecie raka leczą. Polacy na raka umierają

Raka gruczołu prostaty da się pokonać lekiem na nowotwór piersi, a medykament na czerniaka złośliwego może okazać się efektywny w terapii raka jelita grubego. Pod warunkiem, iż sprawdzi się, jaka mutagen wywołał raka u danej osoby. Jakby nasi lekarze byli w stanie diagnozować tak, jak lekarze z Ameryki, ludzie z rakiem uniknęliby wyniszczającego leczenia, np. wykorzystywanej w zasadzie na ślepo trafił chemioterapii. Sporej części z tych ludzi uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie do niedawna określało się nowotwory zależnie od narządów, które obejmowały. Diagnozowano nowotwory piersi, płuca, jelita grubego czy jajnika. Obecnie wiemy, że to naturalnie nie tylko miejsce, lecz w pierwszej kolejności występowanie odpowiednich mutagenów sprawia, że zalecony lek okazuje się okazać się skuteczny lub zdecydowanie nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza przekazane wycinki tkanki nowotworowej pacjentów z całego świata sprawdzając do tego setki genów, które mogą mieć udział w rozwoju raka. Dla każdego pacjenta przygotowuje unikalny raport przedstawiający zdobytą wiedzę w zakresie wykrytych zmian genomowych a także wskazówki, jakie leki i dlaczego należy zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej obywatelki Ameryki Corey Wood nowotwór płuc wykryto 2 tygodnie po fakcie, kiedy zakończyła bieg półmaratonowy. Dziewczyna była w świetnej kondycji i absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek skutków rozwoju guza. W czasie porady u lekarza okulistyki na którą poszła po prostu po receptę na soczewki przekazała okuliście że ma świetlne błyski w oczach. Okulista zlecił pełne badania, podczas których wykryto guzki w obrębie płuc, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów do kości. Był to nowotwór płuc w czwartym stadium. Wydawać mogło się, iż jedynym wyjściem leczenia stanie się długa a także wyniszczająca chemioterapia. Sam lekarz przesłał jednak kawałki guza do badań profilowania genomowego. Wykryto, iż guza spowodowała mutacja genów ROS1 oraz istnieje na nią dedykowane lekarstwo. Zadziałało. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood są zdrowe. Zbieg okoliczności? Nie, to sukces medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie mutacji obecnych w tkance z nowotworem u leczonej osoby a także dobór dopasowanej terapii do określonej sytuacji – są to rewolucyjne nastawienie do walki z rakiem. Lekarz Mike Pellini prezes Foundation Medicine w Cambridge na terenie Massachusetts, jaka takie testy realizuje mówi, iż tym sposobem pacjent może liczyć na odpowiedni medykament w odpowiedniej dawce nacelowany na dany cel. Od chwili wysłania tkanki do napisania finalnego raportu upływa około 14 dni. Aby zrobić badanie potrzebna będzie niewielka ilość tkanki nowotworowej. Może to zostać tkanka pobrana wcześniej do badania histopatologicznego. Efekt analizy prezentuje dane o najważniejszych dla procesu terapii zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach celowanych, możliwych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych z lekami, jakie mogą pomóc. Tego typu wiedza daje możliwość lekarzowi wybrać najskuteczniejsze leczenie.

Back To Top