TECHNOLOGIA

Bardziej obszerny zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o rozpoczęciu nadawania roboczych sygnałów nawigacyjnych przez nowe 2 satelity systemu Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Zwiększa to zapełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 oraz 10 były ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po zrealizowaniu wielomiesięcznych, skomplikowanych testów na okołoziemskiej orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. Szczególnie, za pomocą 20-metrowej anteny znajdującej się w siedzibie ESA na obszarze Belgii, zrealizowano analizy częstotliwości fal radiowych od tych satelitów, by określić kształt sygnału oraz jego rozdzielczość.

Przetestowano także efektywność współpracy z naziemną siecią układu Galileo. Badania były kontrolowane z Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec oraz we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku badano wydawanie komend a także monitorowanie satelitów, a w drugim kontrolowanie odbierania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania skończyły się sukcesem nawet nieco wcześniej niż zakładał plan. 29.01.18 r. satelity rozpoczęły przekazywanie kompleksowych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje obecnie również testy dwóch następnych satelitów do nawigacji (numer 11 a także 12), które zostały wystrzelone 17.12.15 r. Tymczasem satelity nr 13 a także 14 przeszły jakiś czas temu testy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na obszarze Holandii a później były umieszczone w magazynie oczekując na start.

W międzyczasie na terenie Niemiec trwa produkcja 12 następnych satelitów Galileo. Pełny system Galileo ma liczyć 24 orbitery. W tej chwili emitowane dane do nawigacji pozostają w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je branża satelitarna do zrobienia produktów oraz usług, które w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.

Back To Top